Kožní ústrojí

Kůže (lat. cutis, derma) je největší plošný orgán lidského těla. Plocha kůže je asi 1,5 - 1,8 m2 a má hmotnost přibližně 4,5 kg. Kůže se skládá ze tří vrstev: z povrchové pokožky (lat. epidermis), škáry (lat. dermis) a podkožního vaziva (lat. subdermis). 

 

Pokožka (epidermis) se skládá z několika vrstev plochých buněk, které na povrchu odimírají, rohovatí a olupují se. Zvláštní vazivové buňky hlubších vrstev pokožky obsahují zrna tmavohnědé barvy - kožního pigmentu, melaninu. Barva kůže závisí na množství tohoto pigmentu, hloubce jeho uložení a na prokrvení kůže. Kožní barvivo pohlcuje ultrafialové záření, které by poškodilo citlivé buňky hlubších vrstev.

Škára (corium) vazivová vrstva kůže, skládá se z vazivových buněk a elastických vláken. Elastická vlákna zajišťují pružnost, pevnost a štěpitelnost kůže. Ve škáře jsou uloženy dva typy kožních žláz: mléčné žlázy, potní žlázy.

Podkožní vazivo (subcutis) je tvořeno sítí kolagenních a elastických vláken. Tuková tkáň, která má schopnost ukládat v buňkách velké množství tukových kapének. 

Vlasy (capily), chlupy (pili) vznikají z vlasových váčků uložených ve škáře. Vlas se skládá z vnitřní dřeně a ze zrohovatělých buněk kůry. Na povrch vlasu je vylučován kožní maz. Barva vlasů a chlupů je podmíněna množstvím a druhem pigmentu, který je uložen ve zrohovatělých buňkách vlasové kůry.

Nehet (unguis) je zrohovatělá destičkana konečných článcích prstů ruky a nohy. Nehty poskytují ochranu koncových článků nehtů.