Nervové řízení

 

OBECNÉ ZÁSADY STAVBY A FUNKCE NERVOVÉHO SYSTÉMU

Reflex

Je základní funkční prvek nervové soustavy. Refelx je převod vzruchu z receptoru (přijímače) a efektoru (sval, žláza apod.)

Neuron

Základní stavební prvek nervové soustavy. Tvoří jej nervové buňky s výběžky. Nervový vzruch je výdlekem porušení chemické a elektrické rovnováhy neuronu.

Centrální nervový systém

Tvoří mozek a mícha. Míše je nadřazen mozkový kmen, ke kterému je připojen mozeček. Na mozkový kmen navozuje mazimozek a mozkové polokoule. Centrální nervový systém je spojen s organismnem pomocí obvodných naboli periferních nervů.

Nervy

Jsou svazky nervových vláken (výběžků nervových buněk, uložených v mozkovém kmeni nabo míšních gangliích), ktré obklopuje myelinová a Schwannova pochva. Senzitivní (cítivá) vlákna vedou dostředivě, motorická (hybná) vlákna vedou odstředivě.

 

Jednou z nejobecnějších biologických vlastností živé hmoty je shopnost odpovádat na změny vnějšího a vnitřního prostředí. Živá hmota je dráždivá a je schopna odpovídat na změny vnějšího prostředí. U vyšších živočichů a zvláště u člověka nejde jenom o schopnost jakéhokoliv dráždění a jakékoliv odpovědi. Jde o odpověď zprostředkovanou nervovou soustavou na specifické změny, kterým říkáme poněty. Podněty, tj. změny vnitřního nebo zevního prostředí, zaznamenávají specializované orgány - čidla (receptory), které tyto změny převádějí ve vzruchy. Vzruch (impulz) je specializovaná forma podráždění, která se vyvinula z potřeby organismu přenášet informace na větší vzdálenost.Rozmanitost podnětů a nutnost řídit a koordinovat funkce stále složitějších organismů.Nervová soustava umožńuje spojení mezi vnějším prostředím a organismem.